2021 02 16
Artėjant trisdešimtosioms Sausio 13 - osios metinėms Lietuvos Seimo narė Irena Haase organizavo rašinio konkursą ,,Laisvės karta sako jiems ,,Ačiū”, kurio tikslas – pagerbti Sausio 13 -osios aukas ir visus, apgynusius laisvę. Šiame konkurse dalyvavo per tris šimtus Lietuvos mokinių (penktokų – dvyliktokų).
Didžiuojuosi ir džiaugiuosi mūsų mokyklos šeštokais Kasparu Razma ir Andriumi Jurevičiumi, bandančiais suvokti mūsų tautos istoriją ir kultūrą bei perteikti autentišką Sausio 13 - osios įvykių medžiagą artimųjų žmonių prisiminimais.
Fragmentas iš Andriaus Jurevičiaus esė:
Artėjo lemiama 1991 m. sausio 13 d. Mano močiutė ir senelis buvo prie televizijos bokšto su kitais klaipėdiečiais, atvykusiais į Vilnių ir siekusiais apginti savo žemę ir būsimųjų kartų laisvę. Net pasigirdus šūviams, priartėjus tankams, įsiveržus okupantams į televizijos bokštą ir užgesus jame šviesoms, taikios žmonių minios nepavyko išgąsdinti... Plevėsuojant Lietuvos Trispalvėms, šnibždant maldos žodžius: ,,Tėve mūsų, kurs esi danguje“, jų akyse degė ryžtas, kad žūtbūt reikia apginti Tėvynę, kad ir kas atsitiktų, nesitraukti... Dabar ar niekada!
Štai ką papasakojo Kasparo Razmo seneliai - vilnietė mokytoja ir Šiaulių dramos teatro aktorius.
Prsiminimų fragmentas
Mano močiutė – mokytoja. Ji pasakojo, kad jos bendradarbės vyras, dirbęs televizijoje vairuotoju, buvo labai drąsus žmogus - tyliai įsliūkinęs į televizijos patalpas surinko filmavimo aparatūrą ir paslėpė miške. Vėliau po visų įvykių jis buvo apdovanotas už drąsą ir ryžtą.
Mokytojai buvo kviečiami stovėti Garbės sargyboje prie žuvusiųjų karstų Sporto rūmuose. Močiutė pasakojo, kad tai buvo pačios ilgiausios minutės jos gyvenime. Dėl nenusakomo vidinio skausmo ir liūdesio krėtė šaltis. Tos dešimt minučių slinko kaip visas šimtmetis, bet noras išreikšti pagarbą žuvusiesiems nustelbė viską. Tūkstančiai žmonių atvyko išreikšti paskutinę pagarbą pašarvotiems Laisvės gynėjams...
O senelis, Šiaulių dramos teatro aktorius, tada savo miesto širdy iš teatro balkono su kitais aktoriais skaitė eiles, įkvepiančias žmones, dainavo dainas apie laisvę, atidavė pagarbą Laisvės Gynėjams. Taip jie siekė parodyti TAUTOS VIENYBĘ ir buvo mūsų Lietuvos didvyrių dalis.
Pasibaigus konkursui šiems mokiniams buvo atsiųstos Lietuvos Seimo Padėkos, kuriose akcentuojama – didžiuojamės, kad mūsų šalyje auga tokie Laisvę vertinantys ir kūrybingi žmonės, kaip Andrius ir Kasparas.
Lituanistė Vilieta Juškienė
Hits: 549